BAUM Fest 2022 drivs av Barcelona Art and Urban Movement-gruppen och pågår 7–9 oktober på Fira Barcelona Exhibition Centre.

BAUM Fest som ursprungligen var känt under namnet Barcelona Tattoo Convention när det började för 25 år sedan tar plats i hjärtat av Barcelona. Syftet med den tre dagar långa tatueringsmässan är att förändra allmänhetens uppfattning om branschen och konstformen, och därigenom normalisera tatueringskulturen.

Som namnet antyder har BAUM Fest blivit något mer än bara en tatueringsmässa – mässan har vuxit till att bli värd för flera olika typer av evenemang, inklusive en motorcykelshow, festival för stadskultur och tävlingar i extremsporter.

Över 300 tatuerare kommer att närvara, däribland några av våra sponsrade artister! Hitta den danska tatueraren Mads Thill för intrikata men ändå storskaliga designer som ofta täcker hela kroppen, eller kolla in Thomas Carli Jarlier, den franske konstnären som skapar otrolig svart och grå realism.

Om du letar efter något inom färgrealism är Jose Gonzalez och David Barrera killarna för dig. De tatuerar, bland annat, otroliga porträtt av rockstjärnor och ikoner inom filmvärlden.

Det kommer att finnas mycket att utforska, från utställningar med graffiti, föreställningar där breakdans visas upp och ett särskilt område för motorintresserade med utställare och workshops. Det kommer att finnas gott om shoppingmöjligheter i byn för både tatuerare och samlare, och när du blir hungrig kan du bege dig till den gastronomiska zonen som är fylld med barer och matbilar.

BAUM Fest kommer att vara öppen från 11.00 till 23.00 den 7:e och 8:eoch avslutas kl 22.00 den 9:e. Du kan få tillgång till alla tre dagarna för 48 €, och barn under 8 år går in gratis i vårdnadshavares sällskap, så köp online eller vid dörren!